PROGRAM
Kliknite za otvaranje:
LIJEČNICI
Srijeda, 5. lipnja 2013.
Tuberkuloza pluća
Voditelji: Sanja Popović-Grle, Kornelija Miše
16:00-16:20 | Vera Katalinić Janković: Netuberkulozne mikobakterioze pluća |
16:20-16:40 | Vilim Kolarić: Multirezistentna tuberkuloza |
Respiracijske infekcije
Voditelji: Neven Tudorić, Sandra Škrinjarić-Cincar
16:40-17:00 | Neven Tudorić: Bronhiektazije |
17:00-17:20 | Neven Rakušić: Klinički spektar plućnih manifestacija povezanih s Aspergillusom |
17:20-17:40 | Ivica Mažuranić: Radiološki aspekti Aspergillus infekcije pluća |
17:40-17:45 | Pauza |
17:45-18:15 | Satelitski simpozij - Pfizer |
18:15-18:45 | Satelitski simpozij - Novartis |
19:00-20:00 | Otvaranje i predstavljanje platformi |
20:00 | Koktel dobrodošlice |
Četvrtak, 6. lipnja 2013.
Bolesti plućne cirkulacije i transplantacija pluća
Voditelji: Miroslav Samaržija, Branimir Anić
09:00-09:20 | Maja Čikeš: Slikovne dijagnostičke metode u plućnoj hipertenziji |
09:20-09:40 | Walter Klepetko: Plućna trombendarterektomija |
09:40-10:10 | Satelitski simpozij - Medis Adria |
10:10-10:40 | Pauza za kavu |
10:40-11:40 |
Panel diskusija – Novosti u plućnoj hipertenziji
Prezenteri: Gordana Pavliša, Mateja Janković, Gzim Redžepi Diskutanti: Franc Šifrer, Danijel Planinc, Maja Čikeš, Branimir Anić, Ljiljana Bulat-Kardum, Marko Jakopović, Miroslav Samaržija, Walter Klepetko |
11:40-12:00 | Miroslav Samaržija: Transplantacijski program u Hrvatskoj |
12:00-13:00 | Satelitski simpozij - Boehringer Ingelheim |
13:00-14:00 | Pauza za ručak Sponzor: Boehringer Ingelheim |
Kronična opstruktivna plućna bolest
Voditelji: Zdenka Meter, Marko Jakopović
14:00-14:20 | Andrea Vukić Dugac: Inhalacijska antibiotska terapija |
14:20-14:40 | Žarko Vrbica: Kaheksija u KOPB |
14:40-15:40 | Satelitski simpozij - GlaxoSmithKline |
15:40-16:00 | Pauza za kavu |
Bronhoskopija
Voditelji: Mihovil Roglić, Aleš Rozman
16:00-16:20 | Aleš Rozman: Uloga AFB i NBI u detekciji prekanceroznih lezija i karcinoma in situ |
16:20-16:40 | Nabil Chalfe: Endoskopsko liječenje bolesti traheje |
Anesteziologija
Voditelji: Nevenka Hodoba, Tajana Jalušić-Glunčić
16:40-17:00 | Nevenka Kolarić, Nevenka Hodoba: Prijeoperacijska obrada i priprema bolesnika za resekcijski zahvat na plućima |
17:00-17:20 | Jana Kogler: Nove smjernice u kardiopulmonalnoj reanimaciji |
Torakalna kirurgija
Voditelji: Dinko Stančić–Rokotov, Aldo Ivančić
17:20-17:40 | Zoran Slobodnjak: Kiruški zahvati u karcinomu pluća |
17:40-18:00 | Tamas Molnar: Empijem toraksa |
Petak, 7. lipnja 2013.
Karcinom pluća 1
Voditelji: Miroslav Samaržija, Silvana Smojver-Ježek
09:00-09:20 | Goran Popić: Rano otkrivanje karcinoma pluća |
09:20-09:40 | Izidor Kern: Molekularna dijagnostika karcinoma pluća u malim biopsijama i citologiji |
09:40-10:00 | Božica Vrabec Branica: Drugi primarni tumor pluća |
10:00-10:20 | Maya Gottfried: Napredak u liječenju NSCLC |
10:20-10:50 | Pauza za kavu |
10:50-11:50 | Satelitski simpozij - Takeda-Nycomed |
Astma i alergijske bolesti
Voditelji: Fadila Pavičić, Marina Kurpis
11:50-12:10 | Bojana Butorac Petanjek: Bronhoprovokacijski testovi |
12:10-12:30 | Neda Aberle: Imunoterapija alergijskih bolesti |
12:30-13:30 | Satelitski simpozij - Pliva |
13:30-14:30 | Pauza za ručak Sponzor: Pliva |
14:30-15:45 | Satelitski simpozij - Eli Lilly |
15:45-16:45 | Satelitski simpozij - Roche |
16:45-16:50 | Pauza |
Karcinom pluća 2
Voditelji: Sanja Pleština, Vilim Kolarić
16:50-17:10 | Mirjana Rajer, Matjaž Zwitter: Intermitentna kemoterapija i erlotinib u bolesnika s uznapredovalim karcinomom pluća i aktivirajućim EGFR mutacijama |
17:10-17:30 | Bakir Mehić: Prognostičke i prediktivne vrijednosti KRAS mutacija |
17:30-17:50 | Marko Jakopović: Karcinom pluća pločastih stanica |
17:50-18:10 | Branka Čučević: Terapija održavanja |
20:00 | Zajedničko druženje |
Subota, 8. lipnja 2013.
Plućna rehabilitacija
Voditelji: Nevenka Kolarić, Alma Rožman
10:00-10:20 | Tajana Jalušić Glunčić: Korištenje pomagala u plućnoj rehabilitaciji |
10:20-10:40 | Alma Rožman: Nove smjernice u plućnoj rehabilitaciji |
Torakalna radiologija
Voditelji: Ante Marušić, Igor Kocijančič
10:40-11:00 | Ivica Mažuranić: Magnetna rezonanca u prsnom košu |
11:00-11:20 | Ivica Mažuranić: Radiološki aspekti Aspergillus infekcije pluća |
Posteri
Voditelji: Suzana Kukulj, Slava Šepec, Gordana Pavliša, Asja Stipić–Marković, Bakir Mehić
11:30-12:15 | Predstavljanje najboljih postera Dodjela nagrada |
SESTRE
Srijeda, 05. lipnja 2013.
Program zajednički s liječnicima
Tuberkuloza pluća
Voditelji: Sanja Popović-Grle, Kornelija Miše
16:00-16:20 | Vera Katalinić Janković: Netuberkulozne mikobakterioze pluća |
16:20-16:40 | Vilim Kolarić: Multirezistentna tuberkuloza |
Respiracijske infekcije
Voditelji: Neven Tudorić, Sandra Škrinjarić-Cincar
16:40-17:00 | Neven Tudorić: Bronhiektazije |
17:00-17:20 | Neven Rakušić: Klinički spektar plućnih manifestacija povezanih s Aspergillusom |
17:20-17:40 | Fuad Zukić: Magnetna rezonanca u bolestima srca i plućne cirkulacije |
17:40-17:45 | Pauza za kavu |
17:45-18:15 | Satelitski simpozij - Pfizer |
18:15-18:45 | Satelitski simpozij - Novartis |
19:00-20:00 | Otvaranje i predstavljanje platformi |
20:00 | Koktel dobrodošlice |
Četvrtak, 06. lipnja 2013.
09:00-09:20 | Registracija sudionika |
SIGURNOST PACIJENTA
Voditelji: Marija Kadović, Vida John
09:00-09:20 | Brankica Rimac: Rukovođenje šetnjom naokolo |
09:20-09:40 | Slava Šepec: Kompetencije medicinskih sestara |
09:40-10:00 | Suzana Lovrenčić: Samoprocjena |
10:00-10:20 | Ana Ljubas: Zdravstvena njega temeljena na dokazima |
10:20-10:40 | Marija Kadović: Mjerenje, praćenje i analiza u zdr. njezi |
10:40-11:00 | Pauza za kavu |
PLANIRANA ZDRAVSTVENA NJEGA
Voditelji: Ružica Evačić, Branka Boban
11:00-11:20 | Ružica Evačić: Planirana zdravstvena njega pacijenta s anasarkom |
11:20-11:40 | Sanja Sušilović: Visokorizične dijagnoze u pulmologiji |
11:40-12:00 | Ana Podnar: Prikaz plana zdravstvene njege pacijenta s Acinetobacterom u intenzivnoj skrbi |
12:00-12:20 | Irena Godić: Planirana zdravstvena njega bolesnika sa torakalnim drenom |
12:20-12:40 | Slađana Režić: Planirana zdravstvena njega pacijenta s NIV |
12:40-13:00 | Marijeta Fištrek: Zdravstvena njega imunokompromitiranih pacijenata s TBC-om pluća |
13:00-14:00 | Pauza za ručak Sponzor: Boehringer Ingelheim |
MALIGNE BOLESTI PLUĆA
Voditelji: Sandra Karabatić, Vesna Cvitkušić
14:00-14:20 | Sandra Karabatić: ESMO-EONS: smjernice kod ekstravazacije kemoterapije |
14:20-14:35 | Đurđica Radaković: Sestrinska dijagnoza - Umor kod onkoloških bolesnika |
14:35-14:50 | Grozdana Pajur: Sestrinske dijagnoze kod pacijenata oboljelih od karcinoma pluća |
14:50-15:05 | Milidragović Ljiljana: Otpusno pismo pulmološkog pacijenta |
15:05-15:20 | Vesna Cvitkušić, S. Šošo: Trajno zbrinjavanje malignih pleuralnih izljeva |
15:20-15:40 | Pauza za kavu |
15:40-15:55 | Ilić Mira: Strategije smanjenja stresa u bolesnika s malignom bolešću |
15:55-16:10 | Dubravka Jerković: Zdravstvena njega torakokirurškog bolesnika nakon neoadjuvantne kemoterapije |
16:10-17:00 |
RADIONICA
Slađana Režić, Ana Turina, Ivana Lovaković, Tanja Zovko, Andrea Šajnić, Tanja Fistrić, Slava Šepec: Planovi zdravstvene njege |
17:00-17:15 | Rasprava |
Petak, 07. lipnja 2013.
ZDRAVSTVENA NJEGA TORAKOKIRURŠKIH PACIJENATA
Voditelji: Ana Stipčević, Ana Turina
9:00-9:15 | Ana Turina: Kvaliteta života bolesnika s trajnim pleuralnim kateterom |
9:15-9:30 | Kvaliteta življenja kod mastektomiranih žena |
9:30-9:45 | Verica Alerić, Silvija Ausec: Zdravstvena njega bolesnika oboljelog od karcinoma jednjaka |
9:45-10:00 | Vesna Ilić, L. Čendak- Božunović, V. Čačić: Prikaz desetogodišnje VATS procedure u dijagnostici i terapiji torakalnih bolesnika - razlike u poslijeoperacijskoj ZNJ |
10:00-10:15 | Ana Stipčević: Postupci zdravstvene njege u zbrinjavanju bolesnika kod minimalno invazivnih torakokirurških zahvata (VATS) |
10:15-10:30 | Damira Rešetar, Ana Nemčić: Torakalna drenaža-postupci medicinske sestre |
10:30-10:45 | Ljubica Drozdek, Josip Ivić, Igor Jajetić, Jasna Šimić: Zbrinjavanje i pozicioniranje bolesnika u operacijskoj sali |
10:45-11:00 | Pauza za kavu |
11:00-11:20 | Kristina Banjac, Andrea Horvat: Timski rad u zbrinjavanju Perkutane endoskopske gastrostome (nutritivnog tima u bolnici) |
11:20-11:40 | Nevena Šaldić: Glazba u operacijskoj sali- DA ili NE |
11:40-12:00 | Crnković Dubravka: Prva ugradnja aortnog homografa iz Banke kardiovaskularnog tkiva |
NOVOSTI ZDRAVSTVENE NJEGE U PULMOLOGIJI
Voditelji: Krešimira Zdrilić, Irena Godić
12:00-12:20 | Snježana Čukljek: Kontinuirani profesionalni razvoj u sestrinstvu potrebe i mogućnosti | |
12:20-12:40 | Mirjana Kozina: Motivacija za zanimanje medicinska sestra | |
12:40-13:00 | Rosana Svetić Čišić: 12 koraka do uspjeha u sestrinstvu | |
13:00-13:20 | Latinka Basara-Toromanović: Psihološka potpora u plućnoj rehabilitaciji | |
13:20-14:20 | Pauza za ručak Sponzor: Pliva |
|
14:20-14:40 | Ivana Pišćenec: Psihološke reakcije pacijenata koji su u pripremi za transplantaciju pluća | |
14:40-15:00 | Tanja Zovko: Trudnoća i transplantacija |
SLOBODNE TEME
Voditelji: Marijeta Fištrek, Tanja Zovko
15:00-15:20 | Tanja Fistrić: Utjecaj nedostatka alfa 1 antitripsina na zdravstvenu njegu pacijenta |
15:20-15:40 | Višnja Smolčić: Primjenjivost CAT u evaluaciji kvalitete života prije i poslije fizioterapijske intervencije |
15:40-16:00 | Danijela Kušt: Značaj FENO testa i metakolinskog testa dijagnostici astme |
16:00-16:20 | Ivana Kulfa: Traheobronskopija - timski rad |
16:20-17:20 | Ivana Kulfa: Osnivanje sekcije (radna grupa) bronholoških sestara u Hrvatskom torakalnom društvu Dubravka Jerković: Osnivanje sekcije (radna grupa) torakokirurških sestara |
17:20-17:35 | Pavao Kuščar: Zbrinjavanje bolesnika s rezistentnom TBC |
20:00 | Zajedničko druženje |
Subota, 8. lipnja 2013.
Program zajednički s liječnicima
Plućna rehabilitacija
Voditelji: Nevenka Kolarić, Alma Rožman
10:00-10:20 | Tajana Jalušić Glunčić: Korištenje pomagala u plućnoj rehabilitaciji |
10:20-10:40 | Alma Rožman: Nove smjernice u plućnoj rehabilitaciji |
Torakalna radiologija
Voditelji: Ante Marušić, Igor Kocijančič
10:40-11:00 | Ivica Mažuranić: Magnetna rezonanca u prsnom košu |
11:00-11:20 | Fuad Zukić: Magnetna rezonanca u bolestima srca i plućne cirkulacije |
Posteri
Voditelji: Suzana Kukulj, Slava Šepec, Gordana Pavliša, Asja Stipić – Marković, Bakir Mehić
11:30-12:15 | Predstavljanje najboljih postera Dodjela nagrada |
Zaključci Kongresa |